Tilia na tábore v Oščadnici

Ako súvisí názov obce Oščadnica a javor? Prečo sa hovorí, že na Kysuciach sa jedáva kamenný chlieb? Čo dostával za odmenu prevozník cez rieku Kysuca pri železnici v Oščadnici? Nielen o tomto sme sa rozprávali s deťmi na tábore v Oščadnici. Žiaci Katolíckej spojenej školy v Rajci tu trávili táborový týždeň. Tilia im na jedno popoludnie pripravila program.

Čítať ďalej...

Nádejní včelári na včelnici vo Fačkove

Na Deň včely v školách v Rajci nadviazal program pre záujemcov o včelárstvo. Pätnásť detí a mladých sa 9. júna zišlo vo Fačkove na včelnici pána Ladislava Balvana. Pán Balvan aj s jeho kolegom včelárom začali deti učiť základy včelárstva. Stretli sme sa priamo vo Fačkove pri úľoch.

Čítať ďalej...

Dni včely

Kto žije v úli? Ako vzniká med? Prečo sú včely nenahraditeľné? Ako sa stať včelárom? Na tieto a ďalšie otázky odpovedali členovia OZ Tilia a včelári zo ZO Slovenského zväzu včelárov v Rajci počas Dňa včely. Pre žiakov oboch základných škôl v Rajci pripravili 10. a 11. mája 2017 bohatý program s prednáškami a praktickými ukážkami.

Čítať ďalej...

Týždeň s ropuchami

Dobrovoľnícka pomoc detí i dospelých v oblasti ochrany prírody má rôzne podoby. Dobrovoľníci z OZ Tilia už týždeň denne pomáhajú preniesť ropuchy od zábran pri ceste k jazierku, kam majú žaby namierené kvôli rozmnožovaniu. Stovky ropúch sa tak vyhnú riziku cestnej premávky, a za túto službu sa odmenia napr. záhradkárom - požieraním hmyzu a slimákov.
Fotografie z prenášania žiab si môžete pozrieť tu.
Aktivitu si všimol aj redaktor SME - článok tu.

Čítať ďalej...

Mláďa vydry - najdúch z Rajca

Začiatkom júna mali deti i dospelí na Športovej ulici v Rajci nevšedné zážitky. Doslova popod nohy sa im motalo mláďa vydry. O jeho súrodencoch a mame vydre sme sa nedozvedeli nič. Keď však ani po niekoľkých dňoch vydríča neodišlo z brehu Rajčanky, a nik nepozoroval, že by sa samica vydra kŕmila alebo volala k sebe, potvrdilo sa podozrenie, že ide o opustené mláďa.

Čítať ďalej...