Nádejní včelári na včelnici vo Fačkove

Na Deň včely v školách v Rajci nadviazal program pre záujemcov o včelárstvo. Pätnásť detí a mladých sa 9. júna zišlo vo Fačkove na včelnici pána Ladislava Balvana. Pán Balvan aj s jeho kolegom včelárom začali deti učiť základy včelárstva. Stretli sme sa priamo vo Fačkove pri úľoch.

Po teoretickom úvode sa deti obliekli do včelárskych klobúkov aj kombinéz, a po skupinkách sa presúvali medzi úľmi. Včelári im vysvetlili niektoré druhy včelárskej práce, deti si poprezerali rôzne typy plástov, videli členov včelej rodiny pri práci. Na pláste našli včeliu matku aj trúdov, videli plást celkom pred medobraním, ale aj rozostavané nové včelie bunky. Naučili sa nové pojmy (rozperák, nástavok, plodisko...), videli aj vytápanie vosku z voštín. Popoludnie rýchlo ubehlo, otázok bolo veľa. Prestávku sme využili na opekačku a možnosť diskusie o včelách a včelárení.

Čas ukáže či deti vytrvajú a raz z nich naozaj budú včelári. Každopádne sme spolu strávili krásny deň so včelami v nádhernej prírode pod Kľakom. Ďakujeme všetkým, ktorí zorganizovali stretnutie, Katolíckej spojenej škole v Rajci za sprostredkovanie informácií deťom, dobrovoľníkom za sprevádzanie detí na včelnicu. Ďakujeme však najmä včelárom za čas strávený s deťmi a všetky vedomosti, ktoré im odovzdali. Tešíme sa na pokračovanie takýchto aktivít. 

Fotografie z programu na včelnici sú tu

Aktivity sú súčasťou projektu "V škole ako v úli, učme sa od včely", ktorý podporila Nadácia KIA Motors Slovakia. Ďakujeme!