Týždeň s ropuchami

Dobrovoľnícka pomoc detí i dospelých v oblasti ochrany prírody má rôzne podoby. Dobrovoľníci z OZ Tilia už týždeň denne pomáhajú preniesť ropuchy od zábran pri ceste k jazierku, kam majú žaby namierené kvôli rozmnožovaniu. Stovky ropúch sa tak vyhnú riziku cestnej premávky, a za túto službu sa odmenia napr. záhradkárom - požieraním hmyzu a slimákov.
Fotografie z prenášania žiab si môžete pozrieť tu.
Aktivitu si všimol aj redaktor SME - článok tu.

Príchod jari si šoféri často všimnú nielen vďaka pribúdajúcej zelenej a zakvitnutým drevinám, ale aj kvôli častejšiemu výskytu žiab na ceste. Žaby sú verné miestu, kde sa vyliahli. Preto sa každoročne na jar žaby presúvajú do vodných plôch, odkiaľ pochádzajú. Jazierko golfového areálu v Rajci (v blízkosi obce Veľká Čierna) začali na rozmnožovanie využívať ropuchy bradavičnaté už pred niekoľkými rokmi. Preto počas ťahu žiab každoročne pribúdali migrujúce  žaby, vrátane tých, ktoré skončili pod kolesami áut, keďže tiahnu naprieč frekventovanej ceste.

V marci 2017 Správa NP Malá Fatra v spolupráci so študentami programu Stráž prírody Výskumného ústavu vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity nainštalovala ochranné fólie - zábrany, ktorá spomalia presun žiab, prípadne ich nasmerujú pod most. Žaby, ktoré zostávajú za zábranou, je potrebné denne vyzbierať a presunúť na druhú stranu cesty do blízkosti jazierka. Za pomoc s kontrolou zábran a prenášaním žiab si poďakovanie zaslúžia: Lukáš, Karol, Laco, Terezka, Bianka, Klára, Lucka, Barborka, Magdalénka, Eva a deti z turistického krúžku z Rajca.