Pridajte sa k nám - guánová brigáda v Rajci

V sobotu 18. februára 2017 pozývame do Rajca dobrovoľníkov, ktorí majú chuť konkrétnou prácou prispieť k prežitiu kolónie netopierov v rajeckom kostole. Vyčistíme podkrovné priestory od netopierieho guána a zrealizujeme ďalšie práce. Stretneme sa o 8,30 h pri kostole. 

Podrobnejšie informácie k netopierom aj brigáde: 

Čítať ďalej...

Podkrovie pre netopiere pripravené

Dobrovoľnícka brigáda v podkroví kostola (18. 2. 2017) opäť prispela k prežitiu kolónie netopierov v Rajci. Brigádu zorganizovali OZ Tilia a členovia stráže prírody v Rajci. Zrealizovali sme vyčistenie podkrovia kostola sv. Ladislava od netopierieho guána a ďalšie práce (natiahnutie nových fólií). Zúčastnilo sa 10 dobrovoľníkov, ktorým ďakujeme za ochotu stráviť sobotu takto neštandardne.

Za fotografie z akcie ďakujeme Karolovi Uhlárikovi. 

Viac o netopieroch v rajeckom kostole tu.

Kostol v Lysej - upratané pre netopiere

Tento rok sa dobrovoľníci z nášho združenia opäť podieľajú na uprataní kostolov od netopierieho trusu. Prvé brigády sme zastrešili Malým členským projektom SON. Ako to dopadlo v Lysej pod Makytou tento rok, uvidíte na fotografiách. a dočítate s v texte, ktorá Ivka pripravila na web www.netopiere.sk 

Týmto ďakujeme Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku za podporu našich aktivít.

Čítať ďalej...

Noc s netopiermi v Rajci

Koncom júla tohto roka sa niektorí členovia OZ Tilia podieľali na realizácii programu denného letného tábora združenia Biomasa. Na tábore sa zúčastnili aj študenti zo školy v Levoči. Keďže nocovali v Rajci blízko kostola, čakal ich aj nočný program. Spolu s Jankom Veselým sa za súmraku vybrali ku kostolu, v ktorm sídli kolónia netopiera veľkého (Myotis myotis).

Čítať ďalej...

Život s netopiermi v rajeckom kostole

 
V roku 2015 sme začali desiaty rok realizácie konkrétnych opatrení v podkroví kostola v Rajci našim združením. Tieto majú za cieľ bezkonfliktné spolunažívanie farníkov a netopierov. Už v 90. rokoch sa ochrancovia prírody z Rajca (L. Židek, K. Huljak a i.) zaslúžili o zachovanie kolónie v kostole, a urobili prvé práce. Mali sme teda na čo nadviazať.

Čítať ďalej...