V schránke sme našli novú príručku

Magazín Doma v záhrade prináša v októbrovom čísle zaujímavú prílohu - príručku o citlivom prístupe k rezu ovocných stromov. Jej autormi sú Ján Veselý z nášho združenia a Ľudovít Vašš z OZ Pangaea. Namáhavá a časovo náročná príprava príručky priniesla 40 strán užitočného čítania. Príručka prezentuje prírodné princípy rezu, poukazuje na najčastejšie omyly a prináša skúsenosti z praxe. Nájdete ju v novinových stánkoch.
Príjemné čítanie Vám želajú potulní sadári!

Ako dopestovať svoje osivo?

Staré a krajové odrody sa nezachraňujú len pri ovocí, ale rovnako aktuálne (ba možno ešte viac) sú pri zelenine, obilninách a rôznych záhradných plodinách. Dávame preto do pozornosti aprílové číslo časopisu Doma v záhrade - vychádza so špeciálnou prílohou pre domácich semenárov.

Čítať ďalej...

Začiatok apríla opäť s ovocinárstvom

V sobotu 1. apríla chceme pokračovať v začatej výsadbe ovocnej aleje pri ceste do Porubskej doliny v Rajci. Dosadíme chýbajúce stromy, a tie už vysadené potrebujú prihnojiť, pomulčovať pôdu a pod.

Práce bude neúrekom, a okrem nej sa záujemcovia môžu dozvedieť niečo o výsadbe, tradičnom ovocinárstve a povýsadbovom reze. K dsipozícii budú aj vrúble rôznych odrôd ovocín.

Viac informácií nájdete pozvánke - stiahnete tu.

Burza vrúbľov a kurz Jar v sade

So zmenou ročného obdobia sa mení aj téma ďalších ovocinárskych kurzov. Na sobotu 18. marca 2017 v spolupráci so združením BIOMASA pripravjeme Burzu vrúbľov a ovocinársky kurz JAR V SADE. Spoznať základy výsadby dlhovekých stromov, vymeniť si navzájom vrúble a stretnúť nadšencov pre tradičné ovocinárstvo máte možnosť v sade farmy Drienová pri Rajci. Viac informácií v pozvánke. 

Pozvánka na stiahnutie tu.

Ďalší vydarený ovocinársky kurz za nami

Tradičné ovocinárstvo, rez ovocných drevín, základy pomológie, stromy v krajine... Tieto i ďalšie témy boli dôvodom, prečo takmer 60 ľudí z Rajeckej doliny aj vzdialenejších kútov Slovenska strávilo užitočnú sobotu  4. 2. v Rajci.  Kurz rezu ovocných drevín sme pripravili už druhýkrát. Kurz lektorsky viedli Ľudovít Vašš a Ján Veselý. Striedali sa prednášky a diskusie s praktickou časťou  v záhrade za pastoračným centrom.  

Čítať ďalej...

Kurz rezu ovocných stromov

OZ TILIA Vás v sobotu 4. 2. 2017  o 9,00 v Rajci pozýva na OVOCINÁRSKY KURZ s názvom PRINCÍPY REZU OVOCNÝCH DREVÍN (dreviny rôzneho veku so zameraním na starostlivosť o staré stromy). Hlavnými témami budú: princípy rezu, harmonizačný rez, založenie korunky mladého stromu, rovnováha medzi rastom a plodnosťou, podpora samozmladzovacích procesov, torzá starých stromov, odporúčané náradie... 

 Viac informácií a kontakt na prihlásenie nájdete v priloženej pozvánke. Pozvánka na ovocinársky kurz - stiahni tu.