Domáce škôlkarstvo

Zakladať ovocné sady, ale ako keď na trhu nie sú dostupné výpestky vhodné na tento účel? Pestovať staré ovocné odrody, ale ako, keď sa škôlky ženú hlavne za novinkami? Odpoveďou na tento čas je aj domáce škôlkarstvo. V aprílovom čísle Doma v záhrade nájdete ovocinársku príručku, ako si vlastnoručne dopestovať vitálne zdravé stromy a kríky. Príjemné čítanie!

Čítať ďalej...

Jar v sade

Vrúbľovanie, rez mladých koruniek, výživa sadu, burza vrúbľov... Nielen týmto témam sa budeme venovať v sade na Drienovej pri Rajci v sobotu 28. apríla 2018 - viac informácií je v priloženej pozvánke.

Čítať ďalej...

Tretí orechový dôchodkový pilier

Do Vašej pozornosti - článok v Pravde, už aj v elektronickom vydaní: 
Krajine vracajú génia loci 
O stromoch v krajine, odrodách ovocín, o našich sadároch a nadšencoch pre krajší kraj, ktorý pretvárajú. Aj o tom, že založenie orechového sadu môže byť prilepšením na dôchodku :-). Príjemné čítanie. 

Pozývame na ovocinársky kurz

V pondelok 11. februára 2019 v Rajci pozývame na OVOCINÁRSKY KURZ s témou PRINCÍPY REZU OVOCNÝCH DREVÍN.  Lektor Janko Veselý sa s Vami podelí o teóriu aj prax k témam: princípy rezu, založenie korunky mladého stromu, rovnováha medzi rastom a plodnosťou, podpora samozmladzovacích procesov, odporúčané náradie...   

Čítať ďalej...

Jarná výsadba v "Doma v záhrade"

Marcové Doma v záhrade je v novinových stánkoch. Spolu so semienkami zelenín v čísle nájdete rozšírené strany o jarnej výsadbe a siatí zeleniny a veľa ďalších výborných tém. V aprílovom čísle sa zasa môžete tešiť na ovocinársku prílohu "Pestujeme životaschopné ovocné stromy a kríky".

Čítať ďalej...

Ovocné čítanie - pribudla príručka (nielen) o škôlkarstve

Aj potulní sadári občas prerušia vandrovanie po krajine, napr. preto, aby pripravili nejaký kúsok do knižnice ovocinára. A tak vďaka spolupráci Ľuda Vašša (OZ Pangaea), Janka Veselého (OZ Tilia) a grafičky Zuzky Hruškovej vznikli rôzne ovocinárske príručky a materiály. 

Nech sa páči, tu sú materiály k dispozícii na stiahnutie:

Čítať ďalej...

Vo Fačkove vysadené

Renetky, citrónky, kožovky aj jaderničky. Veľká pestrosť názvov krajových odrôd, ale najmä pestrosť chutí, ktoré o pár rokov na stromoch dozrejú v ovocí. V utorok ráno 7. 11. sa Rajecká dolina kúpala v slnku. Na južnom okraji Fačkova, s kulisou farebných kopcov, stáda ovečiek a chumáčov hmly v dolinkách, už boli pripravené sadenice nových stromov a všetko, čo k výsadbe patrí.

Čítať ďalej...