Tretí orechový dôchodkový pilier

Do Vašej pozornosti - článok v Pravde, už aj v elektronickom vydaní: 
Krajine vracajú génia loci 
O stromoch v krajine, odrodách ovocín, o našich sadároch a nadšencoch pre krajší kraj, ktorý pretvárajú. Aj o tom, že založenie orechového sadu môže byť prilepšením na dôchodku :-). Príjemné čítanie. 

Pozývame na ovocinársky kurz

OZ TILIA Vás v pondelok 12. marca  2018 v Rajci pozýva na OVOCINÁRSKY KURZ s témou PRINCÍPY REZU OVOCNÝCH DREVÍN.  Lektori Ľudo Vašš a Janko Veselý sa s Vami radi podelia o informácie k témam: princípy rezu, harmonizačný rez, založenie korunky mladého stromu, rovnováha medzi rastom a plodnosťou, podpora samozmladzovacích procesov, odporúčané náradie...   
Pozn: KAPACITA KURZU NAPLNENÁ.

Čítať ďalej...

Ovocné čítanie

Aj potulní sadári občas prerušia vandrovanie po krajine, napr. preto, aby pripravili nejaký kúsok do knižnice ovocinára. A tak vďaka spolupráci Ľuda Vašša (OZ Pangaea), Janka Veselého (OZ Tilia) a grafičky Zuzky Hruškovej vznikli rôzne ovocinárske príručky a materiály. Príručky máme aj v tlačenej podobe, a to vďaka podpore Nadácie Ekopolis, Nadácie SLSP, ale aj vďaka poukázanému podielu dane (2%) a tiež vďaka spolupráci s mesačníkom Doma v záhrade. Ďakujeme!

Nech sa páči, tu sú materiály k dispozícii na stiahnutie:

Čítať ďalej...

Vo Fačkove vysadené

Renetky, citrónky, kožovky aj jaderničky. Veľká pestrosť názvov krajových odrôd, ale najmä pestrosť chutí, ktoré o pár rokov na stromoch dozrejú v ovocí. V utorok ráno 7. 11. sa Rajecká dolina kúpala v slnku. Na južnom okraji Fačkova, s kulisou farebných kopcov, stáda ovečiek a chumáčov hmly v dolinkách, už boli pripravené sadenice nových stromov a všetko, čo k výsadbe patrí.

Čítať ďalej...

V schránke sme našli novú príručku

Magazín Doma v záhrade prináša v októbrovom čísle zaujímavú prílohu - príručku o citlivom prístupe k rezu ovocných stromov. Jej autormi sú Ján Veselý z nášho združenia a Ľudovít Vašš z OZ Pangaea. Namáhavá a časovo náročná príprava príručky priniesla 40 strán užitočného čítania. Príručka prezentuje prírodné princípy rezu, poukazuje na najčastejšie omyly a prináša skúsenosti z praxe. Nájdete ju v novinových stánkoch.
Príjemné čítanie Vám želajú potulní sadári!

Ako dopestovať svoje osivo?

Staré a krajové odrody sa nezachraňujú len pri ovocí, ale rovnako aktuálne (ba možno ešte viac) sú pri zelenine, obilninách a rôznych záhradných plodinách. Dávame preto do pozornosti aprílové číslo časopisu Doma v záhrade - vychádza so špeciálnou prílohou pre domácich semenárov.

Čítať ďalej...