Aktívny park v záhrade

Skupinky priateľov, rodiny s kočíkmi aj bez nich. starkí, mladší aj najmladší, vôňa kávy a špekáčikov, výborné pivo, a k tomu sprievodný program, domáci predajcovia so svojimi výrobkami, dobrá nálada. Takáto bola nedeľa 27. júla 2017 v záhrade za pastoračným centrom. Vďaka zoskupeniu Aktívny park Rajec a všetkým, ktorí prišli a vytvorili príjemnú atmosféru.

Čítať ďalej...

O záhrade

  

Šum lístia, spev vtákov, veselo pobehujúce deti... posedenie s priateľmi, futbal, guľovačka a stavanie snehuliakov, vatra s opekačkou, alebo remeselné dielne pre mladých...

Nemusíme mať rovnaký svetonázor, politickú príslušnosť a spoločenské postavenie, aby sme sa zhodli, že tieto slová v nás vyvolávajú príjemný pocit. Je fajn mať priestor, ktorý to všetko poskytuje, a môcť ho vytvárať vlastným pričinením. Z takýchto pohnútok sa začala práca členov a sympatizantov OZ Tilia na skvalitnení záhrady v centre mesta Rajec, ktorú nám do užívania poskytla Rímskokatolícka cirkev Farnosť Rajec. Bývalá farská záhrada (za socializmu aj plocha pre traktorovú stanicu, potom školský pozemok na výučbu pestovateľských prác) bola vrátená cirkvi a roky chátrala. Od roku 2003 sme ju začali meniť na ozajstnú záhradu.

FOTOGRAFIE zo záhrady z rokov 2004 - 2008 nájdete TU

Čítať ďalej...

Tesárske dielne pod lipou

V záhrade sa tento rok (jún 2008)  opäť rozzvučali dlátka. Tentoraz sa deti k tesárovi nepridávali náhodne - množstvo času tu strávilo 15 učňov v tesárskej dielni. Ich hlavným výrobkom v lete bola veľká sova, na jeseň pribudla dievčina so sukňou (tzv. poľská turistka).

Nazrieť do sobotných lekcií tesárskej dielne môžete cez výber zo zápiskov tesára Mira:

Čítať ďalej...

PrieStory v záhrade

Skoré jesenné ráno, vôňa čerstvo odkôrneného dreva s príchuťou dymu z fajky, pri vchode do záhrady biela škoda stovka... Pre zainteresovaných jasný signál, že Miro je tu. Dopoludnia väčšinou sám, pohrúžený do práce s dubovým drevom. Popoludní sa k štiepaniu, šúpaniu, hobľovaniu, dlabaniu, strúhaniu... pridávali deti. Pre mnohé z nich to bol každodenný rituál - domov zo školy cez záhradu. Uprostred hoblín padajúcich na farebné lístie neplánovane vznikla tvorivá open-air dielňa. V nej bolo možné zažiť dlhú cestu od stromu k lyžici či drevenej stoličke, vyskúšať si tesárčinu.

Čítať ďalej...

Ľudia pre stromy

Rok 2006 bol začiatkom intenzívneho pretvárania priestoru za pastoračným centrom na záhradu... Z činnosti turistického krúžku a z podnetov od pedagógov škôl sme nadobudli presvedčenie, že bude užitočné vytvoriť viacúčelovú plochu, ktorá okrem iného umožní deťom na hodinách prírodovedy či biológie poznávať stromy podľa tvaru, podľa listov, plodov. A nielen to, názorne na malej ploche uvidia, ako sú stromy v prírode prirodzene usporiadané podľa nadmorskej výšky a podmienok.

Čítať ďalej...